Wojciech Cejrowski: tysiące wulkanów

(139 pkt.)

Wojciech Cejrowski zabłysnął w tym roku całą listą klimatycznych bzdur w audycji Radia Koszalin.

Tekst o wulkanach to wręcz wizytówka "nie znam się, więc się wypowiem", a wypowiedziana z niezmąconą pewnością siebie sygnalizuje też niewiarygodność innych przekazywanych przez osobę informacji. W przypadku Wojciecha Cejrowskiego zasada ta sprawdza się doskonale: w krótkiej wypowiedzi można znaleźć wiele przypadków niezrozumienia zagadnień, na temat których się wypowiada (nieświadomość tego, że NASA prowadzi badania Ziemi, brak pojęcia, czym jest anomalia temperatury) oraz mitów klimatycznych (twierdzenie, że obecne ocieplenie to naturalny cykl klimatyczny o okresie 1000 lat albo cieszenie się, że temperatura mogłaby szybko wzrosnąć o 3-4 stopnie). Nasze komentarze do podobnych twierdzeń znajdziesz w artykułach: Mit: To naturalny cykl wzrostu i spadku temperatur, Mit: Globalne ocieplenie, nawet jeśli będzie, wcale nie będzie takie złe oraz, oczywiście Mit: Wulkany emitują więcej dwutlenku węgla niż człowiek. Mamy też specjalny artykuł przedstawiający historię plotki o potędze jednego wulkanu.

Uzasadnienia

Dominika Czyżewska - 28-01-2018 21:42
Tytuł autora największej Klimatycznej Bzdury Roku 2017 należy się według mnie panu Wojciechowi Cejrowskiemu, choć jak zwykle, poziom bzdurności był wysoki i trudno było wytypować jednoznaczego zwycięzcę. Wyjątkowo silnym konkurentem był portal TwojaPogoda.pl - po nich jednak można byłoby spodziewać się kompetencji w przekazywanych informacjach. Z drugiej strony, niemerytoryczne wypowiedzi polityków już nie dziwią. To właśnie wypowiedź pana Cejrowskiego jest według mnie najbardziej szkodliwa, gdyż myślę, że istnieje przynajmniej pewna grupa Polaków, która bezwarunkowo przyjmuje słowa bosego podróżnika jako prawdziwe. W końcu właśnie, podróżuje, widział wiele kultur czy zjawisk przyrodniczych, dlaczego miałby wprowadzać w błąd? Jedno krótkie zdanie świetnie utrwala w świadomości ogólnej zdawałoby się nieśmiertelny (choć miejmy nadzieję, że jednak nie) mit o wulkanach i dwutlenku węgla, podtrzymując passę negacjonizmu, że za globalne ocieplenie odpowiedzialny jest człowiek. Wygrana pana Cejrowskiego w plebiscycie podkreśliłaby, że ZAWSZE trzeba weryfikować źródła informacji, szczególnie, gdy w dziedzinie nie wypowiada się ekspert. Jest to bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach w Polsce.
Paweł Konieczka - 28-01-2018 21:28
może w końcu ktoś nauczy się szukać artykułów źródłowych
Krzysztof Wocial - 28-01-2018 10:21
Ciężko wybrać bzdurę najbardziej bzdurną, chciałoby się wskazać wszystkie. Z tego względu głosuję na bzdurę najbardziej szkodliwą, gdyż wypowiedź pana Cejrowskiego najbardziej przemawia do wyobraźni osób nie zaznajomionych z tematem, najłatwiej może szerzyć dezinformację.
Damian Strojec - 28-01-2018 00:46
Człowiek, który poznał świat, a nie zrozumiał. Zasługuje na Wasz order :)
Kacper Jurczyk - 27-01-2018 21:17
Ja poinformowałem autorów o wypowiedzi pana Wojtka w lutym 2017, prze fanpage na fb.
Dawid Stępczyński - 27-01-2018 11:01
Silne erupcje wulkaniczne są w stanie oddziaływać na klimat. Mają one jednak odwrotny, ochładzający wpływ na średnią temperaturę globu. Ogromna ilość pyłów, popiołów wulkanicznych jest w stanie zmienić bilans radiacyjny Ziemi, poprzez częściowe przysłanianie promieni słonecznych. Wpływa to potem na zmniejszenie się insolacji. Zmiana klimatu na skutek erupcji wulkanicznych jest może gwałtowna, ale nie trwa zbyt długo. Dlatego, też nie powinno porównywać się jej do globalnego ocieplenia, które rozpoczęło się ok.150 lat temu i dalej trwa, bo dalej wprowadzamy do atmosfery gazy cieplarniane, głównie dwutlenek węgla. Pomijam, już to że człowiek emituje więcej dwutlenku węgla, niż wulkany. Są pewne dane, których Pan Cejrowski po prostu nie zna. Silna erupcja, oceniona na 7 w skali VEI miała miejsce w Indonezji, kiedy doszło do wybuchu wulkanu Tambora w 1815 roku. Następny rok 1816 jest uważany za „rok bez lata”. W przeciwieństwie do globalnego ocieplenia wpływ na klimat był bardzo gwałtowny, po czym szybko się skończył. Mowa jest „tylko” o roku bez lata, nie o całym ocieplającym się wieku jak w przypadku globalnego ocieplenia.
Piotr Czyżewski - 27-01-2018 10:21
Należy się Cejrowskiemu. Za całokształt.
Darek Dorosz - 27-01-2018 06:56
Pan Cejrowski często powołując się na Biblię. A są tam słowa: Niech zbyt wielu z Was nie uchodzi za nauczycieli bo wiecie, że tym surowszy będzie sąd.
Mikołaj Suryn - 26-01-2018 13:16
Wojciech Cejrowski, jako publicysta i osoba mająca zdecydowany posłuch wśród Polaków (dla wielu będąc też ogromnym autorytetem) jest najbardziej niebezpiecznym ze wszystkich kandydatów. Co prawda konkurencja jest bardzo silna i wybór nie należał do najłatwiejszych, jednak biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, pan Cejrowski jest zdecydowanie moim faworytem. Już pomijam uzasadnienie, że jego teoria jest zupełnie "z czapy", bo tak naprawdę CO2 podczas wybuchu wulkanu nie powstaje w ilościach tak przekraczających normy, jak np pyły osadzone, chlorowodór, czy dwutlenek siarki. Ludzie też przecież nie zanieczyszczają atmosfery samym dwutlenkiem węgla. Na ten temat można by się rozpisywać na kilka książek, dlatego może zakończę dalsze brnięcie w szczegóły. Trzymam kciuki za mojego faworyta (i za to, żeby ludzie okazali choć trochę oleju w głowie i nie słuchali tego bajdurzenia).
Dominik Aziewicz - 26-01-2018 11:23
Cejrowski wykorzystując swoją popularność powtarza i utrwala powszechnie już znane bzdury. Szkodliwość tak medialnie sprzedającego się powielania mitów jest znacznie większa, gdyż dociera do większej ilości osób i dodaje fałszywemu argumentowi wiarygodności...
Ola Lipko - 26-01-2018 11:22
Jedna z kilku szkodliwych opinii głoszonych przez pana Cejrowskiego. Głosuję ze względu na zasięg i wpływowość, jaką się cieszy ten celebryta. Skąd inąd całkiem przyjemny w odbiorze. Gładko wprowadza bzdury w umysły mas.
Piotr Cieśla - 25-01-2018 17:18
Ze wszystkich wypowiedzi zgłoszonych do KBR2017 ta jest najbardziej "zabetonowana" i wypowiedział ją człowiek uważany za celebrytę - mogł osiągnąć największy zasięg medialny.
Radosław Zeler - 25-01-2018 16:11
Szczyt ignorancji i nieznajomości tematu
Przemek Żurek - 25-01-2018 14:39
Pan Cejrowski podróżnik i socjolog, prowadzący ciekawy program podróżniczy. Jednak wypowiedzi m.in. odnośnie klimatu, szczepień, ewolucji, itp. podważają cały dorobek naukowy świata. Zaprzeczanie oczywistych i zbadanych faktów szkodzi podwójnie.
Mateusz Kijewski - 25-01-2018 11:27
Podróżnik winien wiedzieć lepiej ile tysięcy czego jest na Ziemi i co to robi ;)
Małgorzata Tusińska - 25-01-2018 11:06
Oddałam głos na tę bzdurę ze względu na wysoką szkodliwość społeczną. Cejrowski ma całą rzeszę "fanów", którzy słuchają tego co mówi i potem wierzą w te bzdury i potem jeszcze je powtarzają. Pozostali panowie nie mają takiego posłuchu
Adam Adam - 24-01-2018 23:53
Panu WC należy się wg mnie dyplom z wyróżnieniem, ponieważ nie tylko główna część jego wypowiedzi jest błędna, ale również informacja mająca potwierdzić jego tezę jest nieprawdą. Taki wynik osiągają jedynie najlepsi w swej dziedzinie, dlatego w mojej ocenie pan WC jest najlepszym kandydatem do otrzymania tegorocznej nagrody. Przemawia za tym jednak nie tylko treść wypowiedzi, ale również jej styl - ton. W niniejszej klasyfikacji p. Cejrowski zdecydowanie zdobył największą ilość minusowych punktów tym samym deklasując rywali.
Małgorzata Maria - 24-01-2018 21:45
WC jest popularny w pewnych kręgach nacechowanych naiwno-intuicyjnym mysleniem spiskowym. Trzeba tepić bo się wirus tego sposobu myslenia rozprzestrzenia.
Adrian Ladrowski - 24-01-2018 18:26
Podróżnik, antropolog, więc przynajmniej geografia powinna być mu bliska. Każdy ma prawo do swojej opinii, ale gadanie bzdur ze świętym przekonaniem o swojej racji i wyśmiewaniem "ekoterrorystów" to już przejaw totalnej ignorancji. Najgorsze jest to, że ciągnie za sobą duży "elektorat", który przyklaskuje wszystkiemu co powie, nie chcący choć trochę samodzielnie pomyśleć. A najbardziej przykra kwestia to, że olewa cały dorobek naukowy ludzkości w kwestiach zmian klimatu i nie tylko, jednocześnie uznając inne fakty z różnych dziedzin (oczywiście przez siebie uznane za słuszne i pasujące). Ktoś musi sprowadzić WC na ziemię. Trzymam kciuki za tę kandydaturę!
Dorota Karpiel - 24-01-2018 11:58
Większość ludzi nie zadaje sobie trudu sprawdzenia źródeł, przeczytania artykułu itp. Wystarczy chwytliwe hasło. Cejrowski ma charyzmę i dużą publiczność, może poczynić duże szkody, upowszechnić i rozpropagować szkodliwe bzdury
Ivo John - 24-01-2018 09:01
Mimo iż jest to mit wielokrotnie obalany wciąż nietrudno się z nim spotkać, a że do tego Cejrowski jest postacią bardzo znaną i przez niektórych uważaną za autorytet to stanowczo jest to bzdura, która powinna wygrać.
Jacek Fior - 23-01-2018 22:10
Señor Cejrowski powinien zostać ambasadorem konkursu! To sztuka z taką regularnością przebijać się przez masę bzdur klimatycznych, a jemu się udaje. Prawdziwy talent!
Norbert Kaźmierczak - 23-01-2018 18:15
Panu Cejrowskiemu nagroda należy się za całokształt twórczości.
Tomasz Wajman - 22-01-2018 19:35
Merytorycznie mija się z prawdą, co jest oczywise dla tych, którzy choć trochę zagłębią się w temat i zdobędą ugruntowanej nauką wiedzy. Poza tym jako osoba publiczna, znana, lubiana przez liczną grupę fanów, ma duży wpływ na widzów i czytelników. W tym przypadku niestety mocno negatywny.
Wacław Skuter - 22-01-2018 18:46
Kompletna niewiedza w zakresie podstaw sejsmologii i kumulacji CO2 w ziemskiej atmosferze
Michał Rudziński - 22-01-2018 16:47
Cejro ogólnie się stara być idotą każdego roku, to i ta nagroda mu się należy :>
Marek Grzybowski - 22-01-2018 15:01
To nie pierwszy raz gdy pan Cejrowski daje popis naukowej ignorancji.
Jakub Tatkowski - 22-01-2018 14:47
Pan Cejrowski nader często głosi podobne bzdury na różnych polach nauki - czy to z dziedziny biologii (tu chociażby nominacja do Biologicznej Bzdury Roku 2016), czy to geografii, czy jak powyższa - dotyczące klimatu. Uważam, że powinno być to szczególnie piętnowane, biorąc pod uwagę przede wszystkim fakt, że Pan Cejrowski pragnie uchodzić za człowieka obytego ze światem i wszelkimi jego tajemnicami. Osoba o takim wizerunku społecznym, znana i rozpoznawana przez ogromną liczbę ludzi, celebryta, który prowadzi działalność popularnonaukową na wielką skalę, mający pokaźną liczbę odbiorców - nie może popełniać tak często błędów i przekazywać fałszywych treści. Niedopuszczalne jest, aby wykazywać ignorancję i powielać dawno obalone mity, jeśli chce się uchodzić za specjalistę w danej dziedzinie - tak, jak Pan Cejrowski, który pragnie być specem od wiedzy o świecie i prawach nim rządzących. Osoby, które z naukami o klimacie mają choć trochę wspólnego, prawdopodobnie przemyślą tego typu wypowiedź i zauważą, że jest ona błędna, jednak duże grono osób, które takiej wiedzy nie posiadają lub też nie zajmują się tego typu sprawami, zapewne ślepo zawierzy tym słowom i będzie powielać mit dalej. Dlatego właśnie mój wybór pada na Pana Cejrowskiego, a głównym czynnikiem decydującym jest o wiele większy potencjalny zasięg odbiorców tej bzdury i większa możliwa szkodliwość społeczna jego słów w porównaniu z innymi nominowanymi, przy podobnej bezsensowności treści wśród wszystkich kandydatów.
Rafał Matysek - 22-01-2018 14:19
Osoba popularna,mająca wielki wpływ na kształtowanie opinii dużej ilości osób.Argument wielokrotnie obalony,ale jego fani mogą uważać,że nie warto już czytać publikacji naukowych,bo pan Wojciech Cejrowski jest dla niektórych autorytetem.
Stanisław Piech - 22-01-2018 14:18
Podawanie całkowicie nieprawdziwych informacji z tak dużym tupetem i pewnością siebie przez celebrytę jest szczególnie szkodliwe. Ten konkurs może uświadomi niektórym ludziom konieczność krytycznego odbioru komunikatów, choć tzw. mleko chyba już sie rozlało.......
Sebastian Turek - 22-01-2018 13:59
Człowiek, który ma tak wielu fanów i jest osobą publicznie znaną powinien się bardziej zastanowić nad swoimi wypowiedziami.
Jakub Serewa - 22-01-2018 11:34
Bzdura...
Natalia Płotka - 22-01-2018 10:08
To po prostu palant i ignorant, mili Państwo.
Artur Gabyszewski - 22-01-2018 10:03
Jeden z głupszych mitów i bardziej rozpowszechnionych. Osoba która jest w pewnym sensie szanowana przez środowiska prawicowe nie może mówić takich bzdur.
Karol Hajnike - 21-01-2018 15:56
Nie rozumiem jak będąc podróżnikiem i obserwatorem otaczającego nas świata nie dostrzegać jego problemów. Co gorsza Pan Cejrowski te bzdury rozpowszechnia wśród swoich słuchaczy. Przykre.
Jacek Pniewski - 21-01-2018 14:44
Cejrowski mistrzem kłamstw i przeinaczeń.
Szymon Malinowski - 21-01-2018 14:41
Miliony kominów i tysiące wulkanów. Nierówna konkurencja, Panie Cejrowski.
Monika Derenda - 21-01-2018 12:02
Ciężki wybór, ale jednak Cejrowski! Ma dużą publiczność, więc także dużą odpowiedzialność za zatruwanie ludzkich umysłów.
Piotr Łazowski - 21-01-2018 07:54
Pan Cejrowski często wypowiada publicznie antynaukowe bzdury, nie tylko te klimatyczne. Dlatego warto by piętnować jego wypowiedzi, gdyż robi to znacznie częściej od pozostałych nominowanych, przez co ich szkodliwość rośnie.
Zbigniew Duszewski - 21-01-2018 06:58
Nie dość, że to nieprawda, to nawet erupcje wpływają obniżająco na temperatury. Poza tym to bardzo nośny i szkodliwy argument z rodzaju fatalizmu klimatycznego - "nie mamy wpływu, nic się nie da zrobić".
Paweł Kuźniar - 21-01-2018 05:40
Pan Cejrowski chodzi boso przez świat, ale świat widzi tylko przez pryzmat swoich wypaczonych poglądów.
Grzegorz Blinowski - 20-01-2018 22:41
najnośniejsza medialnie bzdura od bzdurmistrza-mistrza!
Piotr Leszek - 20-01-2018 21:03
Fakty nie populizm to jest najważniejsze
anna sondej - 20-01-2018 19:50
Osoba tak znana ma obowiązek dopełnienia zasad rzetelności gdy wypowiada się w mediach i jest wstydem powielanie przez znanych ludzi nienaukowych mitów.
Wiktoria Bartoszewicz - 20-01-2018 19:35
Wypowiedź jest najbardziej szkodliwa. Ludzie negujący wpływ człowieka na globalne ocieplenie posługują się właśnie tym mitem który brzmi dość logicznie, nie zagłębiając się w temat można uznać za prawdziwe.
Jola Sitarz-Wójcicka - 20-01-2018 15:24
bla bla bla bla bla bla bla bla powiedział Wojciech Cejrowski..
Jakub Malkiewicz - 20-01-2018 12:04
Mit ten jest bardzo rozpowszechniony w społeczeństwie.
Paweł Gliwny - 20-01-2018 11:48
Konkurencja jak co roku duża. Pan Cejrowski udowadnia, że im mniejsza wiedza, tym więcej bzdur można powiedzieć.
Tomek Przygoda - 20-01-2018 11:45
To jest proszę Państwa taki ichniejszy establishment, którego nazywają szamanem :D
Tomasz Łuczyński - 20-01-2018 11:33
Nie uważam tej bzdury za gorszą od pozostałych, jednak pan Cejrowski znany jest z różnych antynaukowych wypowiedzi i ta nagroda może uświadomi mu, że własne "widzimisię" warto czasem skonsultować z literaturą.
Irek Różycki - 20-01-2018 10:19
"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie." Frank Zappa "Ignoranci zawsze są wszechstronni." Antoni Regulski Wojciech Cejrowski wie wszystko, zna się na wszystkim, ma receptę na każdy światowy problem, poucza naukowców z NASA i papieża Franciszka. Polacy go kochają, zapełnia wielkie sale na spotkaniach na żywo, a co dziesiąta osoba widziałaby go na fotelu prezydenta. Warto pokazać co zostaje z jego przekazu po konfrontacji z faktami naukowymi. On nie spokornieje ale może niektórzy jego fani przejrzą na oczy. Zapracował sobie na to wyróżnienie.
Jarek Berczyński - 20-01-2018 09:07
Ignorancja jest niebezpieczna, dlatego musimy ją punktować. Z tej listy klimatycznych ignorantów wybieram tego z największym wpływem na społeczeństwo. Politycy przychodzą i odchodzą, profesorów mało kto zna i czyta, a Cejrowski jest niestety osobą popularną, która była, jest i jakiś czas jeszcze będzie mieć duże grono odbiorców.
konrad duszyński - 20-01-2018 08:17
Tezę tą głosi większość nauczycieli fizyki jakich spotkałem
Saxon S - 20-01-2018 04:32
Cejrowski ma nienaukowy sposób myślenia a wypowiada się z wielką pewnością o wszystkim.
Pio Trek - 19-01-2018 21:44
Szkoda nerwów...
Joanna Szymańska - 19-01-2018 19:44
Chociaż bardzo lubię Pana Cejrowskiego, szczególnie jego programy podróżnicze i niektóre dosadne, aczkolwiek potrzebne wypowiedzi, to niestety wiem, że trzeba mu dać czasem po łapach. Jest dla wielu osób autorytetem, głównie dzięki prostemu sposobowi bycia połączonego z dużą inteligencją, dzięki czemu potrafi przekazać skomplikowaną treść w łatwy do przyjęcia sposób. I tu kryje się niebezpieczeństwo bo wielu może "łyknąć" to co im mówi bez sprawdzania... Ewentualnie źle zinterpretować treść wypowiedzi, z którego to powodu pan Cejrowski powinien czasem ociupinkę ostrożniej dobierać słowach. Przytoczę na ten przykład jeden z odcinków "Boso przez świat" kiedy to komentował poczynania drwali z lasów równikowych (nie pamiętam dokładnie z których) mówiąc, żeby nie obawiać się kupowania egzotycznego drewna i wspominając, że wycinka "zielonych płuc ziemi" nie jest wcale taka straszna oraz chwaląc tamtejszą gospodarkę leśną. I miał 100% rację, ale tylko w kwestii wyrębów gospodarczych i tym podobnych - nie wspomniał, że zmorą lasów równikowych są wyręby nie "drwalskie", ale pod uprawy przy czym gleba lasów pod uprawi niezbyt się nadaje, bo szybko jałowieje etc... Tymczasem przykładowy Kowalski mógł usłyszeć tylko "wyręby lasów równikowych to bzdura" i na tym oprzeć całą swoją filozofię. W obecnych czasach nawet podając prawdziwe informacje łatwo szerzyć dezinformację.
Barbara Jackiewicz - 19-01-2018 18:36
Cejrowski przynosi wstyd Kociewiakom swoim nieuctwem i butą :)
Julia Świderska - 19-01-2018 16:00
Informacja podana przez Pana Cejrowskiego tylko pokazuje, jak bardzo nie zna się na temacie swej wypowiedzi. Szerzy błędną wśród ludzi, szczególnie że jest on osobą oglądaną i słuchaną przez wielu.
Michał G - 19-01-2018 15:10
Pan Cejrowski wykazuje się niebywałą ignorancją ignorując wyniki rzetelnych badań, mówiących o odwrotnej sytuacji
Weronika Caban - 19-01-2018 15:04
Wiele osob powoluje sie na slowa pana Wojciecha, wiele osob uważa go za autorytet ze wzgledu na jego popularność. Za rowno jego wypowiedzi o ewolucjonizmie jak o klimacie maja poważne konsekwencje społeczne, wzbudzają nieufność ludzi wobec nauki, badań oraz chęć myślenia "na chlopski rozum".
Julia Rożniatowska - 19-01-2018 14:49
Ponieważ, pan Cejrowski wypowiadając te słowa, jest przekomicznie pewny siebie. Sa one też bardzo szkodliwe
Paweł Kotelnicki - 19-01-2018 14:42
Mój wybór uzasadniam zacnością przedmiotowej bzdury oraz faktem, iż płynie z ust Cejrowskiego który jest tak pewny tego co bredzi, że powinien zostać dopisany jako przykład efektu Dunninga-Krugera w Wikipedii.
Paweł Sadoch - 19-01-2018 14:21
Ze względu na jego rozpoznawalność, wpływ na szerokie grono wielbicieli uznających go za autorytet naukowy, przez co ma znaczny wpływ na kształtowanie się ich opinii.
Mateusz Maciejewski - 19-01-2018 13:39
Wojciech Cejrowski, jako osoba prowadzaca program podrozniczo-geograficzno-przyrodniczy powinien zdawac sobie sprawe z bzdur jakie glosi publicznie. Uwazam, ze punktowanie osob szeroko udzielajacych sie w mediach dotrze tez do wiekszej ilosci ludzi, w tym nieswiadomych i moze sprostuje pewne mity, a takze nauczy zainteresowanych czegos nowego
Michał Tarnowski - 19-01-2018 13:10
Cejrowski jest najbardziej znanym z kandydatów. Punktowanie osób znanych może zwiększy szanse dotarcia do dużej liczby osób. Jednocześnie Cejrowski powtarza klasyczną piramidalną bzdurę, za którą nie stoją nawet złe badania naukowe, tylko zwykła plotka dziennikarska.
Darek Dorosz - 19-01-2018 13:07
Człowiek, który widział na własne oczy na całym świecie skalę dewastacji środowiska naturalnego wypowiada sie wyłącznie w sposób obraźliwy o ekologach. Poza tym niech nie wypowiada sie w roli eksperta w sprawach o których daleko mu nawet do stanu "oczytany w temacie".
Piotr Wróbel - 19-01-2018 13:06
Osoby medialne są niestety większymi autorytetami dla opinii publicznej niż naukowcy. Dlatego głosuję bardziej na konkretną osobę z zestawienia, a nie na bzdurę, którą ta osoba głosi.
Anna Lipińska - 19-01-2018 13:05
Mam oko na tego pana od kiedy usłyszałam, że las amazoński trochę tlenu daje ale więcej zabiera oraz że na Ziemi jest jeszcze mnóstwo pustych terenów, które czekają na ludzi :)
Fryderyk Rogien - 19-01-2018 12:50
Tak jak pan Jezus powiedział
Katarzyna Nagel - 19-01-2018 12:45
Z wszystkich bzdur jakie dostały się do finału ta moim zdaniem zasługuje na TOP 1. Poza tym Pan Cejrowski opowiada tyle bzdur, że dodatkowo za całokształt się mu należy.
Łukasz Sakowski - 19-01-2018 12:36
Mit ten był wielokrotnie wyjaśniany na różnych blogach i w ogólnopolskich mediach, a pomimo tego jest wciąż powtarzany przez najtrwalszych zwolenników pseudonauki.
Szymon Górnisiewicz - 19-01-2018 11:55
Nie ma to jak "podróżnik" "znający się" na geografii :)
Kinga Tomczyk - 19-01-2018 11:52
Bzdura ta jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ wygłoszona została przez szeroko znaną osobę z oddanym gronem fanów i dużym zasięgiem, więc może mieć realny wpływ na poglądy całych grup społecznych. Przy powszechnej niewiedzy trudniej o potrzebne zmiany.
Jacek Baraniak - 19-01-2018 09:23
Mit o wulkanach do znudzenia jest bardzo często powtarzany i przybiera według mnie najbardziej groteskową postać. Zastanawiam się, skąd w ludziach jest tyle bujnej wyobraźni aby ubzdurać sobie, że jeden wulkan może więcej niż cała nasza cywilizacja pod względem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery?!

© Copyright 2018
Klimatyczna bzdura roku