Janusz Korwin-Mikke: o przyczynach ocieplenia

(54 pkt.)

Na europarlamentarzyście Januszu Korwinie-Mikkem można polegać. Tym razem trafia do naszego plebiscytu z rewolucyjną wypowiedzią na temat tego, co według niego twierdzi "większość naukowców". W rzeczywistości, jak pokazują kolejne przeglądy literatury fachowejponad 97% naukowców badających klimat zgadza się co do tego, że za obecnie obserwowane globalne ocieplenie odpowiada działalność człowieka. Taką opinię przedstawiły take akademie naukowe z 80 krajów oraz wszystkie renomowane instytucje naukowe.

Na temat zgodności naukowców, dowodów, prac badawczych i konsensusu opartego na wiedzy posłuchasz na naszym kanale Youtube. Polecamy też listę wskaźników, które mówią nam o tym, że globalne ocieplenie zachodzi oraz dowodów na jego związek z działalnością człowieka.

Uzasadnienia

Mikolaj Skrzypiec - 23-01-2017 19:08
Od lat wiadomo, że pan JKM jest wybitnym autorytetem w bardzo wielu dziedzinach, dlatego też należy zaufać jego ekspertyzie. Przecież cała światowa czołówka naukowców nie ma takiej wiedzy, jaką ma Krul, zatem polemizowanie z tym twierdzeniem jest bezcelowe. Nieważne badania, uniwersytety, instytucje oraz autorytety, które dla nich pracują - Krul przemówił. Naukowcy, którzy twierdzą inaczej niż JKM i tak na pewno opłacani są przez jakieś liberalno-intelektualne ciemne moce, tako rzecze Krul
Piotr Ratajczak - 23-01-2017 18:18
Naprawdę trzeba to uzasadniać?
Paweł Toś - 23-01-2017 18:17
Korwin już dawno powinien odpowiedzieć za kłamstwa, które publicznie rozpowszechnia. Głosząc swoje tezy często opiera się na wątpliwej jakości źródłach, co odbiera mu wszelką wiarygodność. Mam nadzieję, że wygra w konkursie na Klimatyczną Bzdurę w roku 2016.
Tomasz Kłoszewski - 22-01-2017 21:47
Ten człowiek niczego się nie nauczył przez tyle lat. Trzeba być totalnie odpornym na wiedzę, żeby przez lata niewzruszenie głosić te same brednie.
Krzysztof Kotynia - 22-01-2017 21:31
Pan Janusz, przez znakomitą większośc swoich wyborców traktowany jako wyrocznia ma ogromną moc oddziaływania na umysły maluczkich. Mój głos otrzymuje nie tylko za największy merytorycznie przekręt, ale również za największy impact factor jego żenującej wypowiedzi.
Adam Kłapeć - 22-01-2017 17:23
JKM poprzez swoje radykalne i pozornie logiczne wypowiedzi, niemal na każdy temat, skupia uwagę i często akceptację młodych ludzi, którym z tego właśnie powodu, należy przy każdej okazji uświadamiać jakie bzdury opowiada.
Odylon Meriadek - 22-01-2017 11:54
Trudno uwierzyć, że ktoś może wierzyć w coś w tak oczywisty sposób bzdurnego. Nie wiem czy ta wypowiedź jest owocem złej woli czy patologicznej, motywowanej ideologicznie ignorancji.
Michał Szydziszkowski - 22-01-2017 11:46
Konkurencja jest wyrównana, ale Janusz wygrywa swoją markową mieszanką ignorancji i bezczelności.
Andrzej Stępniewski - 22-01-2017 09:54
Chyba najbardziej znana wśród laików postać, której poglądy są tak bardzo odległe od rzeczywistości.
Michał Kaczmarek - 21-01-2017 23:40
Bzdura o tyle niebezpieczna, że wygłoszona przez największy autorytet wielu młodych Polaków.
Adam Adamczyk - 21-01-2017 20:00
To nie tylko kolejna brednia, ale przede wszystkim bzdura wypowiedziana przez osobę cieszącą się wśród młodego pokolenia posłuchem i szacunkiem. Pozdrowienia od Kwantowo.pl
Michał Tarnowski - 21-01-2017 13:51
Nagłośnienie nonsensu JKM zwróci prawdopodobnie więcej uwagi niż nagrodzenie kogokolwiek z innych nominowanych. To może też zwrócić uwagę na szerszy problem, którego nie widzi wielu jego sympatyków – jak rzadko JKM polega na solidnych źródłach i popełnia błędy rzeczowe. Rozważałem też innych kandydatów, np. prof. Turskiego, ale powyższy czynnik wydaje mi się decydujący. Zresztą twierdzenie, jaki rzekomo jest konsensus, to chyba większy błąd niż jego kwestionowanie. Powoływanie się na nieistniejący autorytet to pomawianie naukowców. Chętnie bym zobaczył pozew zbiorowy klimatologów przeciwko JKM.
Wojciech Baryła - 20-01-2017 16:26
Dla wielu młodych osób JKM jest pewnego rodzaju guru. Ja to rozumiem. Też go lubię słuchać. Jednak czym więcej osób go słucha tym większa jest jego odpowiedzialność. Jeżeli w takiej sytuacji mówi bzdury to trzeba dać temu opór.
Marcin Eysymontt - 20-01-2017 15:44
Przede wszystkim z tego względu, że jest to jedna z wielu absurdalnych wypowiedzi a niestety ten człowiek daje takim pomysłom duży rozgłos.
Mateusz Wróbel - 20-01-2017 13:59
JKM dzielnie kontynuuje tradycję głoszenia postprawdy. Mądrości tego polityka - takie jak to, że Hitler nie wiedział o holokauście czy to, że zawsze się trochę gwałci - trafiły już do kanonu argumentacji. Słowa o globalnym ociepleniu są zatem nie tylko nieprawdziwe, ale zwyczajnie szkodliwe z powodu dużej siły perswazji europarlamentarzysty.
Bartosz Nowak - 19-01-2017 17:35
Globalne ocieplenie jest faktem podważanym wyłącznie przez ludzi niedouczonych oraz sprzedajnych koncernom pseudonaukowców. Wszystkie wygłaszane nieuzasadnione błędne teorie służą ogłupieniu społeczeństwa i uzasadnieniu dalszej egoistycznej destrukcji klimatu a w konsekwencji planety.
Tomasz Przygoda - 19-01-2017 16:38
Zawsze chciałem zagłosować na Korwina :)
Filip Banach - 19-01-2017 10:19
Trochę jak kopanie leżącego, ale liczna grupa akolitów powtarzających tego typu bzdury skłania do napiętnowania.
Pe De - 19-01-2017 09:16
To jest ta sama większość uczonych ze społeczności, w której większość ludzi oddaje głos na JKM, przyczyniając się do jego niekończącego się pasma sukcesów w wyborach parlamentarnych oraz prezydenckich od początku lat dziewięćdziesiątych.
Małgorzata Matkowska - 18-01-2017 09:34
Oryginalne! Pokręcona logika i myślenie dogmatyczne. Podobnie tłumaczą kierowcy po stłuczkach, że nie drasnęli sąsiada, a w ogóle jeśli jest szrama to i tak w tym dniu nie siadali za kółkiem! Pewnie byli na San Escobar.
marian otremba - 17-01-2017 21:20
Ręce opadają
Piotr Djaków - 17-01-2017 20:48
Trudny wybór, ale przeważa niczym nieuzasadniona teza. Oczywiście, mogą się znaleźć naukowcy, którzy wpływ człowieka lekceważą, lub go wręcz negują, ale nie jest to z pewnością żadna większość, a raczej margines. Na tej samej zasadzie można próbować uzasadnić tezę, że Ziemia ma zapewne 6000 lat, bowiem również znajdziemy osoby z niemałym dorobkiem naukowym, które tak twierdzą. Również jest to jednak margines. Janusz Korwin-Mikke zwyczajnie w tym momencie kłamie.
Robert Drabik - 17-01-2017 14:41
Tytuł "Klimatycznej bzdury roku 2016" powinna otrzymać ta wypowiedź, która ma największy potencjał na wyrządzenie szkód. Jesteśmy jednostkami społecznymi. To społeczeństwo nas kształtuje (w znaczącym stopniu) i to poprzez społeczeństwo definiujemy często własną tożsamość. Dlatego szczególnie ważne jest aby przepływ informacji w społeczeństwie był jak najczystszy. Wypowiedzi osób publicznych mają tendencję do bycia powielanymi. To memy - czyli, w oryginalnym znaczeniu, jednostki informacji, które replikują się na podobieństwo genów. Wypowiedź pana Korwin-Mikkego ma w mojej opinii największą szansę na przejście selekcji naturalnej i rozprzestrzenienie się na wielką skalę. Mówienie o tym, że nie ma dowodów na wpływ człowieka na globalne ocieplenie pada bowiem często na podatny grunt, bo "Przecież klimat zawsze się zmieniał". Do tego ton tej wypowiedzi, a więc zwyczajowe u pana Janusza ex cathedra sprawia, że sporo osób uwierzy mu na słowo, nie weryfikując nawet tego co usłyszało. A potem powtórzy na imieninach u ciotki, albo na przystanku autobusowym i w ten sposób wirus będzie się szerzył. Inne nominowane wypowiedzi nie mają takiej mocy. Weźmy na przykład tę o huraganach od pani Stelmach. Jest to w tak oczywisty sposób głupia wypowiedź, że mało kto ją na poważnie powtórzy. Ta od pana Sowy, chociaż ma sens podobny do tej, na którą głosuję, to jednak nie jest tak chwytliwa. Mikke zastosował chwyt pod tytułem "jeśli w ogóle istnieje" dokładając kolejny poziom znaczeniowy do swojej bzdury, czyli sugestię tego, że nie tylko nie ma dowodów na wpływ człowieka na globalne ocieplenie, ale też samo globalne ocieplenie jest sprawą wątpliwą. Nagroda dla pana Korwin-Mikkego niech będzie symbolicznym filtrem, który być może nieco przeczyści to z czym stykamy się w przestrzeni publicznej. Fałsz zniekształca rzeczywistość, a prawidłowa percepcja rzeczywistości jest ważna, bo to w oparciu o nią funkcjonujemy na tym świecie.
Anna Lipińska - 17-01-2017 08:19
Nagroda uwieńczy wieloletnie wygłaszanie przez pana Korwina bzdur.
Jakub Kasica - 16-01-2017 23:56
Niestety politycy bardzo często prezentują dwie łączące się ze sobą postawy. "Nie znam się, ale się wypowiem, bo pytają" i "Jeśli fakty stanowią inaczej, tym gorzej dla faktów". Jest to bardzo niebezpieczna mieszanka. Zwłaszcza u osób, które decydują o przepisach i budżetach. Problemy nie znikną tylko dlatego, że się je zamiecie pod dywan. Oczekiwanie, zamiast działań, tylko pogarsza naszą sytuację.
Komasz Trymski - 16-01-2017 20:57
Pan Korwin, jako osoba posiadająca szerokie gremium słuchaczy, często przekonanych o swojej wyższości intelektualnej, powinien przestać mówić co mu ślina na język przyniesie. Z powodu swojej charyzmy wielu ludzi wydaje się zapominać o pułapce autorytetu i nie zadaje sobie trudu zweryfikowania stwierdzeń padających z ust osoby, która mówi w sposób pewny siebie i sama głęboko wierzy w to co mówi. I w taki oto sposób takie niedorzeczne bzdury się rozchodzą od ust do ust.
Maciej Filipiak - 16-01-2017 16:19
Para wodna w atmosferze była zawsze i jej stężenie się nie zmienia - gdyby nie ona faktycznie mieli byśmy bardzo zimno na Ziemii. Jednak układ odbiega od stanu równowagi wówczas gdy zmienia się stężenie innego czynnika - a jest nim dwutlenek węgla i ozon.
Roman Czabański - 16-01-2017 08:29
Polityka ogłupia wielu. Nawet matematyka potrafi.
Michal Pyka - 15-01-2017 15:07
jeśli bzdury gadają prawie nikomu nieznane indywidua, to jeszcze pół biedy, ale jeśli dyletanctwem popisuje się swego rodzaju autorytet, skądinąd bardzo inteligentny człowiek, to jest to szczególnie szkodliwe.
Mikołaj Kastor Klubiński - 15-01-2017 01:09
...
Maciej Grabczyk - 14-01-2017 14:37
O ile pzostałe klimatyczne bzdury polegają na powielaniu popularnych mitów na temat klimatu, o tyle Janusz Korwin-Mikke najwyraźniej bezczelnie i świadomie kłamie. Absolutnie nikt, nawet zwolennicy paranoicznych teorii spiskowych, nie może mieć wątpliwości, że tzw. "mainstream" naukowy deklaruje istnienie globalnego ocieplenia. JKM przeczy więc nie tylko nauce, ale i rzeczom oczywistym dla każdego, nawet dla ludzi ową naukę negujących.

© Copyright 2018
Klimatyczna bzdura roku