Konrad Świrski: niezrozumiała średnia

(21 pkt.)

W swoim komentarzu dla CIRE.pl, prof. Konrad Świrski poświęcił dużo energii na negowanie konieczności redukcji emisji gazów cieplarnianych, dla zrealizowania uzgodnionego w ramach porozumienia paryskiego celu ograniczenia wzrostu globalnej temperatury. W swojej argumentacji skupił się na podważaniu wiedzy naukowej, co szczegółowo komentujemy w artykule Prof. Świrski: nie odchodźmy od węgla. Módlmy się tylko, żeby klimat dał nam żyć.

Najdowcipniejszym stwierdzeniem było to dotyczące średniej temperatury. Z pewnością pojęcie to jest dla wielu osób trudne, jednak klimatolodzy od dziesięcioleci doskonalą metody obliczania średniej temperatury powierzchni Ziemi w oparciu o pomiary prowadzone różnymi metodami i w wielu lokalizacjach (zbiór podstawowych informacji na ten temat można znaleźć na stronie Doskonale Szare). Zarówno dane jak i metody są publicznie dostępne, kilka lat temu zostały też zweryfikowane przez nowopowstały, uformowany przez fizyków i statystyków zespół Berkeley Earth. Wszystkie grupy zajmujące się obliczaniem tego wskaźnika przedstawiają dziś zgodne wnioski.   

 

 

Uzasadnienia

Adam Adam - 25-01-2018 00:02
Cytat wygląda niczym dekadencki biały wiersz i choć nim nie jest, powoduje smutek na obliczu każdego, kto go usłyszy. Zasługujemy na coś lepszego.
Witold Samborski - 22-01-2018 23:50
świadome posługiwanie się nieprawdą przez urzędnika państwowego dla osiągnięcia niskich celów politycznych nie jest już nawet śmieszne.
Małgorzata Tkacz - 19-01-2018 13:03
Kuriozalny jest brak zrozumienia, na czym polega średnia temperatura w dobie powszechnie dostępnych informacji.
Mateusz Wielgosz - 19-01-2018 11:40
Ludzie nie są idiotami.

© Copyright 2018
Klimatyczna bzdura roku