Łukasz Turski: chłopcy do bicia

(6 pkt.)

W swoim felietonie na temat "prawdy naukowej", profesor Łukasz Turski zaprezentował wyraźnie odbiegającą od rzeczywistości wizję debaty naukowej w kwestii zmiany klimatu. Wbrew jego słowom, naukowcy analizujący spowolnienie tempa wzrostu temperatury powierzchni Ziemi na początku XXI wieku nie byli sekowani przez środowisko naukowe. Przeciwnie, opublikowali wiele prac omawianych także na stronie Nauki o klimacie (Globalne ocieplenie od 1997 roku niedoszacowane o połowę, Przerwa w ociepleniu klimatu? Bynajmniej, Wulkany: kolejna przyczyna wolniejszego spadu temperatur, Ziemia ociepla się szybciej niż myśleliśmy). Ich wnioski uwzględniono także w ostatnim raporcie IPCC. Niestety, trzeba pamiętać, że okresowe spowolnienie wzrostu temperatury nie oznacza jego zatrzymania oraz, że, chociaż powietrze ogrzewało się chwilowo wolniej, ilość energii zgromadzone w oceanie cały czas rosła prężnie.

Artykuł, w którym szerzej wyjaśniamy profesorowi Turskiemu, że ma niewłaściwy ogląd sytuacji, znajdziecie na naszej stronie.

Uzasadnienia

Paweł Toś - 23-01-2017 18:09
Jakie to smutne: tezy niepodparte badaniami, ani logiką są krytykowane przez ekspertów w swojej dziedzinie. Może to pan Turski powinien się nad sobą zastanowić?
Tomasz Przygoda - 19-01-2017 16:49
Zły dotyk boli całe życie. Powstrzymać przemoc naukową.
Igor Skórzybót - 14-01-2017 15:04
Jako jedyna z osób nominowanych jest przez szerszą publiczność zarówno znana (czego nie można powiedzieć o innych nominowanych "profesorach"), jak i traktowana poważnie (inaczej niż np. Korwin).

© Copyright 2018
Klimatyczna bzdura roku