Mariusz Agnosiewicz: tajemnicze zlodowacenia

(9 pkt.)

Przyczyny zlodowaceń i interglacjałów występujących naprzemiennie w ciągu ostatnich setek tysięcy lat są znane już od dłuższego czasu. Pierwotnym bodźcem są zmiany w nasłonecznieniu bieguna północnego (związane z odkrytymi w pierwszej połowie XX wieku cyklami Milankovicia), zmiany nasilane są przez sprzężenia zwrotne związane z topnieniem (lub przyrastaniem) lodu morskiego, zmianami w prądach oceanicznych i emisją (lub pochłanianiem) dwutlenku węgla przez ocean. Dokładniej opisujemy to w artykule na naszej stronie.

Podsumowując, liczba mnoga użyta przez Mariusza Agnosiewicza w artykule na stronie Racjonalista.pl jest mocno na wyrost.

Uzasadnienia

Mateusz Płóciennik - 31-01-2019 16:48
Przyczyny następujących po sobie zlodowaceń i interglacjałów są już dobrze rozpoznane i opisane; ciągle ukazują się kolejne publikcaje naukowe na ten temat. To smutne że, wiedza o nich jest tak słabo rozpowszechniona. Niestety źle to świadczy o systemie edukacji.
Beata Karwot - 28-01-2019 18:03
Autor stwierdza, że istnieje jakiś potężny i nieznany czynnik sterujący klimatem, a jednocześnie analizuje (mniejsza o to, czy trafnie) wcześniejsze epoki lodowcowe oraz ich przyczyny (zatem zakłada, że jednak naukowcy rozpoznają procesy rządzące klimatem). Zatem cały jego artykuł jest zbudowany na prymitywnym błędzie logicznym. Chciałoby się rzecz: lekarzu, sam się lecz... Ale co innego jest bardziej przygnębiające. Mianowicie fakt, że portal pretendujący do miana tuby racjonalnie ogłuszającej różnorakie mity nie potrafi weryfikować swoich tekstów pod kątem metody naukowej (która uznaje racjonalizm i empiryzm za podstawowe narzędzia wiedzy o świecie). Autor zupełnie nie „kuma”, o co „biega” w nauce.
Tomek Przygoda - 28-01-2019 10:21
Problem jest taki, że już nawet poważne portale i telewizyjne kanały popularnonaukowe zaczynają prezentować podobny poziom. Najpierw powiedzieć, że to mogli być kosmici, a potem zaprosić jakiegoś profesora wiedzy wszelakiej po college'u w Wisconsin.
Pawel Wroclawski - 27-01-2019 09:58
To co się stało z portalem (nie)racjonalisty pokazuje jak daleko można odlecieć angażując się w środowisko nowego ateizmu. Rasizm, niezrozumienie nauki czy przemian społecznych. Do stwierdzenie M. Agnosiewicza dopełnia tylko pełnego obrazu.

© Copyright 2018
Klimatyczna bzdura roku