Mariusz Orion Jędrysek: brak powiązań

(30 pkt.)

W swoim wpisie na stronie Salon24.pl główny geolog kraju, Mariusz Orion Jędrysek powtórzył wiele mitów i nieporozumień, które dokładnie opisaliśmy w artykule Prof. Mariusz Orion Jędrysek nie widzi ocieplenia, bo... ignoruje ostatnie kilkadziesiąt lat

Na potrzeby plebiscytu wybraliśmy szczególnie urocze stwierdzenie dotyczące efektu cieplarnianego. W rzeczywistości związek średniej temperatury powierzchni Ziemi ze stężeniem gazów cieplarnianych w atmosferze wynika z najbardziej podstawowych praw fizyki, co tłumaczymy między innymi w tekstach Efekt cieplarniany - jak to działa czy Mit: Teoria efektu cieplarnianego jest niezgodna z drugą zasadą termodynamiki.

Uzasadnienia

Piotr Bentkowski - 25-01-2018 18:27
Fatalne połączenie elementarnej nieprawdy w tym co prof. Jędrysek, naukowego autorytetu wynikłego z tytułu PROFESORA nauk o ziemi oraz zajmowanych ważnych stanowisk (m.in. wiceminister środowiska oraz główny geolog kraju). O ile innych pretendentów do tytułu można zbyć zupełnym brakiem znajomości tematu, to jednak tu jest profesor czegoś od Ziemi. Do tego na eksponowanych stołkach, więc ma zarówno posłuch w mediach jak i moc wprowadzania swoich błędnych przekonań w życie. Przypadek wyjątkowo warty napiętnowania.
Kinga Milewska - 25-01-2018 16:38
Bardzo smutna jest ignorancja tego Pana na takim stanowisku, która niejako zezwala innym na powołanie tych bzdur.
Pawel Sierocinski - 23-01-2018 13:01
Stwierdzenie jest oczywistą bzdurą i można byłoby zrozumieć, że ktoś poza dziedziną, laik, gimnazjalista wygłasza coś podobnego. Ale profesor? Związany z szeroko pojętymi naukami o ziemi? Główny geolog kraju? Coś takiego jest niedopuszczalne. To, że kwestionuje istnienie procesu, który znamy od początku XIX wieku, potwierdziliśmy eksperymentalnie w połowie XIX wieku i poszerzyliśmy naszą wiedzę w odniesieniu do jego funkcjonowania w atmosferze w ostatnich 50 latach jest skandaliczne. I powinno być w jakiś sposób napiętnowane. Choćby przez nagrodzenie Jędryska wyróżnieniem w Klimatycznej Bzdurze Roku. Można spędzać dowolną ilość czasu na popularyzowanie wiedzy naukowej ale często wystarczy jeden Jędrysek, żeby zniweczyć taką działalność. Naukowiec szkodzący naukę powinien być stygmatyzowany - inaczej otwieramy drogę do sztucznej symetrii gdzie jego niedouczoną opinię przeciwstawia się konsensusowi naukowemu i dzięki temu można kreować pogląd, że zdania naukowców są podzielone.
Piotr Dąbrowski - 22-01-2018 18:47
Bzdura, staje się bzdurą do kwadratu gdy głosi ją profesor i to z zakresu nauk o Ziemi.
Małgorzata Mirowska - 22-01-2018 09:38
Profesor niejednokrotnie jak i na swoich wykładach na Uniwersytecie Wrocławskim tak i w rządzie popisał się swoimi "teoriami". Chamski i bzdurny człowiek na ważnym stanowisku to bardzo złe polaczenie. Poszukiwaniom gazów łupkowych, dofinansowaniem Rydzyka i głoszeniem tych bzdetnych teorii pseudonaukowych mówię nie!
Kasia Kurdabel - 20-01-2018 11:14
x
Tobiasz Adamczewski - 20-01-2018 09:12
Osoby pracujące za pieniądze publiczne, tworzące regulacje, mające wpływ na dobrobyt społeczeństwa ponoszą dużo większą odpowiedzialność za swoje słowa i działania niż publicyści.
Szymon Tarkowski - 19-01-2018 18:01
"Co tam fizyka, ja wiem lepiej"
Samantha Filipów - 19-01-2018 17:45
Bzdurniejszej bzdury nie słyszałam
Krzysiek KR - 19-01-2018 16:07
Panie i Panowie pokroju W.Cejrowskiego są ignorantami w wielu dziedzinach i wyrażają swoje opinie niestety publicznie. Natomiast Główny Geolog Kraju, nieważne przez kogo mianowany, nie może wypowiadać swoich opinii tylko fakty. Albo niech zrezygnuje z posady.
Alicja P - 19-01-2018 13:06
Za wypowiedź i za całokształt twórczości
Mateusz Wielgosz - 19-01-2018 11:40
Jędrysek kwestionuje najbardziej fundamentalny element całej kwestii (i jednocześnie bodaj najlepiej zrozumiały w kwestii fizycznego mechanizmu).

© Copyright 2018
Klimatyczna bzdura roku