Michał Woś: czy to aby ludzie?

(39 pkt.)

Podczas lipcowej konferencji Europejski Zielony Ład a interes Polski Michał Woś, pełniący wówczas funkcję Ministra Środowiska, z powątpiewaniem wypowiadał się na temat znaczenia dwutlenku węgla i działalności człowieka dla współczesnej zmiany klimatu. W rzeczywistości naukowcy zgadzają się, że emitowane przez ludzkość gazy cieplarniane (a przede wszystkim CO2) są główną przyczyną globalnego ocieplenia. Świadczy o tym wiele niezależnych dowodów. Dokładniejszy komentarz do tej i innych wypowiedzi Michała Wosia znajdziecie w artykule na stronie Nauka o klimacie

Uzasadnienia

Kejk - 25-01-2021 18:59
Jako minister środowiska ma największy wpływ i decyzyjność ze wszystkich nominatów. Ta wypowiedź to nie niedouczenie, ale cyniczna polityczna gra co jest jeszcze bardziej szkodliwe.
varelse - 25-01-2021 17:03
Od ministra środowiska wymagam więcej niż od pseudoekspertów korporacji węglowych. Dodatkowe punkty ujemne za firmowanie swoim nazwiskiem pseudonaukowych konferencji środowiska Radia Maryja, lansujących indywidua pokroju ks. Guza na autorytety naukowe.
Indis - 25-01-2021 09:41
Nasz Rząd powinien dawać przykład na temat dobrych praktyk, propagować je i edukować. Jestem zażenowana postawą przedstawiciela władzy, który propaguje nieprawdę i odzwierciedla brak podstawowej wiedzy w kwestiach fundamentalnych.
Hono - 25-01-2021 07:47
Coś w ministerstwie choćby drogą osmozy powinien wchłonąć na temat środowiska (nie sądzę, ze został mianowany ministrem za swoje dokonania czy wiedzę). A jednak był odporny na wiedzę... A ponieważ miał parcie na szkło i często go widzieliśmy w tv bzdury głoszone przez niego ze szklanego ekranu na pewno były brane przez wielu bezkrytycznie za prawdę-to najbardziej zatrważające. Takie szkodniki są najgorsze...
Przemas - 23-01-2021 08:36
Zagłosowałem na tego kandydata głównie ze względu na stanowisko, które piastował w czasie swojego wystąpienia, którego treść nie licuje z wypowiedzią Ministra Środowiska. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ludzkość stoi przed najpoważniejszym globalnym kryzysem w historii, o czym alarmują wszystkie najważniejsze ośrodki naukowe świata. Pan Woś jest w stanie lekceważyć to zagrożenie i swoją opinią umniejszać autorytet tysięcy specjalistów, naginać fakty, zasłaniając się wątpliwej wartości narracją dbałości o interes Polski. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wg mnie niemożność zmiany w myśleniu, w którym zakleszczyło się wielu decydentów. Polega ono na realizacji własnych interesów (korzyści indywidualne) oraz konformizm ram, w których funkcjonują (koneksje). Wyjście poza tę sferę komfortu wiązałoby się z kompletną zmianą funkcjonowania takiej jednostki. W kluczu nadziei na brak większych perturbacji w przyszłości (efekt wyparcia), wszelkie dążenia na rzecz mitygacji zmian klimatu stają się tylko narzędziem do realizacji politycznych celów - sukcesem w wykonaniu własnym (zwykle greenwashing np. LGW, Izera) i porażką w wykonaniu innych (zamykanie kopalni węglowych). To wszystko sprawia, że społeczeństwo nie otrzymuje komunikatów motywujących, instrukcji do działania, a propagandę mającą usprawiedliwić i wybielić polityków.
Hubster - 22-01-2021 13:59
Bycie ministrem zdrowia ZOBOWIĄZUJE
Ola - 21-01-2021 21:37
Nie wiem na ile jego słowa są kunktatorstwem politycznym a na ile chęcią przypodobania się mentorowi z Torunia, dlatego swoim głosem spróbuję napiętnować tego eksperta od środowiska!
Avi - 21-01-2021 14:02
Niestety naukowcy na całym świecie doszli do konsensusu (który nie tak łatwo uzyskać), iż dwutlenek węgla nie ma ''jakiegoś'' wpływu na środowisko, a konkretnie powoduje globalne ocieplenie i jego wysoka emisja wynika z czynników antropogenicznych.
Buśkin - 21-01-2021 10:02
Za wyjątkową nawet na takich matołów jak Solidarna Polska odporność na fakty
S - 20-01-2021 22:34
Autor wypowiedzi pomija zasadniczą kwestię, tzn. kto powątpiewa w antropogeniczność zmian klimatu. To, że niektórzy "stawiają znak zapytania" nie oznacza nawet kontrowersji naukowej, bo z tą mielibyśmy do czynienia w przypadku negowania antropogeniczności przez znaczącą grupę lub organizację naukową. Gdyby w ten sam sposób mówić o każdym rodzaju wiedzy naukowej, musielibyśmy powątpiewać we wszystko.
jachu - 20-01-2021 08:40
"...czy głównie czynniki antropogeniczne pochodzą od człowieka..." To mówi samo za siebie.
AaaRoN - 19-01-2021 22:29
Podobnie jak w głosowaniach na Klimatyczną Bzdurę Roku w latach ubiegłych, teraz także swój typ wybieram na podstawie dwóch czynników: samej treści "bzdury" oraz przez kogo została wypowiedziana. Co więcej, dla mnie ten drugi czynnik ma decydujące znaczenie. I nie chodzi tu o jakąś wyjątkową osobistą antypatię do Michała Wosia, ale o to, że szkodliwość wypowiadanej bzdury rośnie proporcjonalnie do odpowiedzialności wiążącej się z pełnioną funkcją. Powiem szczerze, że na tle innych nominacji, sama ta wypowiedź bez kontekstu jakoś bardzo się nie wyróżnia. Ba, przy wyjątkowo nagiętej, przychylnej interpretacji, można by się nawet było "pobawić" w próbę jej obrony, co w przypadku większości innych nominacji nie mogło by mieć miejsca. Nie chodzi mi o to, że takie słowa są uzasadnione (bo nie są!), ale są po prostu na tyle ogólne, że teoretycznie możliwa byłaby linia ich obrony: "może wcale nie jest negacjonistą, tylko chodziło mu o..." No i tu dochodzimy do drugiej kwestii, czyli kontekstu. Bo o ile taka wypowiedź na ustach (czy na klawiaturach) ludzi nie mających wpływu na to, jakie działania podejmuje państwo w obliczu zmian klimatycznych, miałaby ograniczoną szkodliwość; o tyle w ustach Ministra Środowiska pojawiać się po prostu nie ma prawa. Niestety Michał Woś nie był pierwszą osobą na tym stanowisku, która powielała bzdury na temat klimatu... Mam nadzieję, że otrzyma tytuł, tak jak w 2015 otrzymał go Jan Szyszko, który piastował ten urząd.
Floki - 19-01-2021 21:43
Jako Minister w rządzie mówi, co musi. Polityka powinna być narzędziem do zmiany, nie powinna podważać głosu mądrzejszych :)
Eli - 19-01-2021 19:54
Minister Środowiska mówiący takie z bzdury... Dymisja z miejsca!
Dobry Duch - 19-01-2021 18:39
Nie rozumiem, jak ktoś na tak odpowiedzialnym stanowisku może negować dorobek nauki i opierać swoją wiedzę na wypowiedziach publicystów? filmików na youtube? wpisów na twiterze?
chewiola - 19-01-2021 15:18
czy ten pan chadzał kiedyś do szkół?
Irishcream - 19-01-2021 14:45
Czy to aby Minister Środowiska?

© Copyright 2018
Klimatyczna bzdura roku