Jan Winiecki: kosmos źródłem zmiany

(20 pkt.)

W swoim felitetonie "Realizm w obliczu świeckiej religii" opublikowanym w Rzeczpospolitej, profesor Jan Winiecki po raz kolejny wyraził swoją dezaprobatę dla światowej klimatologii i teorii opisującej obserwowane obecnie globalne ocieplenie. To, że ekonomista nie zna podstawowych czynników kształtujących klimat, uznajmy za naturalne. Ale skąd pomysł, że podobnie nieświadomi są klimatolodzy? Na szczęście specjaliści zdają sobie sprawę z istnienia Słońca oraz zmian orbity i nachylenia osi ziemskiej. Znają też szereg zjawisk zachodzących wewnątrz ziemskiego systemu klimatycznego, które powodują regionalne i okresowe zmiany klimatu (na przykład prądy morskie i oddziaływanie atmosfery i oceanu). Umieją też zestawić te zjawiska i określić, że obecnej zmiany klimatu nie powoduje żaden naturalny cykl.

Uzasadnienia

Michal Bojan - 25-01-2016 22:25
Bardzo łatwo można po prostu wyśmiać ten cytat, wyobrażając sobie, że profesor jest przekonany o istnieniu jakiejś nadnaturalnej, potężnej siły płynącej z kosmosu, zgubnym lovecraftowskim Kolorze z Przestworzy czy też zakonie Illuminatów kierujących cieplarniane wiązki ku ziemi prosto z Planety X. Jednak zauważyłem, że ta wypowiedź prezentuje nie tylko bardzo popularny mit "zmiany klimatyczne istniały od zawsze" (który lubię obalać ripostą: "ludzie ginęli od zawsze, więc z pewnością morderstwa muszą być wyłącznie spiskiem lobby koronerów"), ale również coś więcej - fundamentalną ignorancję w sprawie działania i osiągnięć nauki, nie tylko tej klimatycznej. Wydaje mi się, że ta świadomość, iż tak naprawdę wiemy bardzo niewiele o prawach rządzących tym światem jest osadzona dość głęboko w ludzkich umysłach i rozciąga się daleko poza ramy klimatycznej niewiedzy. Choć z tej wypowiedzi można i należy się śmiać, powinniśmy również oddać się chwili refleksji nad tym, jak traktowana jest nauka w ogóle i co możemy zrobić, aby zaszczepiać w ludziach świadomość jej osiągnięć. Dlatego też oddaję głos na tę, ważną w moich oczach, wypowiedź.
Patrycja Filipowicz - 21-01-2016 08:20
Ten komentarz sugeruje, że Pan który jest jego autorem nie chodził chyba do szkoły podstawowej, bo brak mu fundamentalnej wiedzy. Aż nie chce się wierzyć, że ktoś może coś takiego powiedzieć!
Paweł Sierociński - 15-01-2016 13:04
Laikowi niezwiązanemu z nauką można pewne rzeczy wybaczyć. Profesor robiący tego typu szkolne błędy logiczne - to niewybaczalne.
Michał Brennek - 13-01-2016 14:20
Jest to wypowiedź tak odpalona w kosmos, że aż kosmicznie wręcz głupia.
Szymon Malinowski - 13-01-2016 11:55
Wyjatkowe przekonanie wobec sprawczej siły Kosmosu w sprawie malutkiej naszej Ziemi.

© Copyright 2018
Klimatyczna bzdura roku