Klimatyczna bzdura roku - Tomasz Teluk: największy gaz cieplarniany

(24 pkt.)

Dzięki swoim artykułom na łamach Frondy, Tomasz Teluk powraca na listę nominowanych w naszym plebiscycie. Przytoczone wyżej zdanie aż tryska absurdem. Trudno nam zgadnąć, co kryje się pod określeniem "proces wpływu temperatury na klimat". Temperatura (np. jej globalna średnia) jest jednym z parametrów, które mówią nam o stanie klimatu. Dziwi nas też określenie "największy gaz cieplarniany" w odniesieniu do pary wodnej. Jest ona najczęściej występującym w atmosferze gazem cieplarnianym i w związku z tym jej udział w efekcie cieplarnianym jest zasadniczy. Jednak, jak opisujemy to dokładnie w jednym z naszych tekstów ilość pary wodnej w atmosferze dostosowuje się do panujących na Ziemi temperatur i dlatego para wodna nie może zapoczątkować zmiany klimatu. Może jednak nasilić (i nasila) ocieplenie zapoczątkowane przez inny czynnik, którym jest w obecnych czasach rosnąca koncentracja dwutlenku węgla. Gazu, którego znaczenie bynajmniej nie jest marginalne.

Na stronie Nauki o klimacie znajdziecie osobny artykuł, w którym szerzej odnosimy się do twierdzeń Tomasza Teluka.

Uzasadnienia

Paweł Toś - 23-01-2017 18:20
Jest to przykład kompletnego braku zrozumienia sprzężeń zwrotnych, działających w ziemskim klimacie :)
Mariusz Jakubczyk - 23-01-2017 18:06
Głosuję na tę bzdurę, ponieważ jest to bzdura bezdyskusyjna - obojętnie jakie ma się zdanie na temat ocieplenia klimatu... O ile na temat faktów można mieć różne zdania ;)
Jakub Kasica - 23-01-2017 16:30
Bzdura? Z pewnością. Z tym, że to nie jest kluczowy problem tej wypowiedzi. Tego typu „prawdy” są czymś co każdy chce usłyszeć. Jedno takie zdanie natychmiastowo zdejmuje z nas jakąkolwiek odpowiedzialność. A ludzie nie lubią mieć wyrzutów sumienia. Wolą być okłamywani. I lobby węglowe doskonale o tym wie. Wystarczy więc kilka rozsiewanych szeroko podobnych połprawd i ludzkość dalej będzie dążyć na skraj przepaści. Gratuluję, panie Tomaszu. Gratuluję!
Maciej Gajzlerowicz - 21-01-2017 09:39
Najwygodniej jest zdjąć z siebie odpowiedzialność.
Maciej Pokrzywa - 19-01-2017 22:20
Autor tej bzdury pobił kilka rekordów na raz: nie rozumie o czym mówi, nie potrafi ułożyć logicznie i gramatycznie spójnego zdania i nie rozumie nawet znaczenia poszczególnych słów, jakich używa. Multiolimpijczyk!
Tomasz Przygoda - 19-01-2017 16:39
Czytajmy Frondę
Małgorzata Tremiszewska - 19-01-2017 10:19
Łączenie pseudonaukowych tez z religią jest szczególnie niebezpieczna. Z ludźmi fanatycznie oddanymi danym wierzeniom nie sposób racjonalnie dyskutować. Jeszcze dojdzie do tego, że gorąca kąpiel jest szkodliwa dla atmosfery ze względu na parę wodną i zostanie zakazana. I wtedy tylko o krok będziemy od ponownego palenia czarownic :)
Sylwia Ogrodnik - 17-01-2017 15:03
To jest dla mnie naprawdę nieprawdopodobne, że można takie bzdury wygłaszać publicznie.

© Copyright 2018
Klimatyczna bzdura roku