Tomasz Wróblewski: fińskie badania

(22 pkt.)

W internetowym wideo z cyklu „Wolność w remoncie”, Tomasz Wróblewski wygłosił wiele niejasnych uwag na temat tego, co rzekomo na przestrzeni lat twierdzili naukowcy (jak pokazaliśmy w naszym artykule, nie najlepiej się w tym orientuje). Również fragment, który wybraliśmy na potrzeby plebiscytu zdradza brak orientacji w temacie. Nie ma czegoś takiego jak „modele IPCC”, Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu przedstawia podsumowania wyników badań opublikowanych przez naukowców z całego świata, w tym wyników obliczeniami z użyciem różnym modeli klimatu. Modele są tworzone przez naukowców, komputery są wykorzystywane do prowadzenia obliczeń, po tym jak model zapisze się w postaci programu. A artykuł doktora Jyrki Kaupinnena nie opisuje żadnych badań – to agitacja oparta na gruntownym niezrozumieniu tematu, o czym pisaliśmy bardziej szczegółowo w naszym tekście.

Uzasadnienia

kon - 17-02-2020 14:05
Wprowadzanie w błąd przy jednoczesnym posługiwaniu się naukowym żargonem jest najcięższym przewinieniem dzisiejszego dziennikarstwa. Taka nierzetelność powinna być nagłaśniana i mocno piętnowana, dlatego mój głos ląduje tutaj.
Karleusz - 17-02-2020 10:25
Nagłośnienie najgorszego rodzaju bzdury - czyli takiej, w której przytaczane są albo wyniki źle przeprowadzonych badań albo źle zinterpretowane wyniki rzetelnych badań. Bardzo trudno jest samemu dojść do ich niepoprawności
Marta - 15-02-2020 19:20
Głosuję na tę bzdurę roku, aby inne osoby, w tym autorytety nie powoływały się na poglądy Tego Autorytetu, z tytułem doktora. Czyli głosuję dlatego aby zatrzymać rozprzestrzenianie się takich "poglądów", bo nie można tu mówić o szerzeniu wiedzy przedstawiciela świata nauki, a wręcz przeciwnie, można powiedzieć o szerzeniu niewiedzy przez przedstawiciela świata nauki. Stop szerzeniu nieprawdy!
dsh - 11-02-2020 10:44
Pan Wróblewski z całą pewnością nie zasługuję na podium klimatycznej bzdury roku, ale oddaje głos na niego. Jego kanał na YT szubko zyskuje fanów, i bardzo dobrze udaje że publikowane na nim treści mają odzwierciedlenie w nauce. Jest to niebezpieczne, ponieważ także mądrzy ludzie zaczynają wierzyć w głupoty pod wpływem manipulacji pana Tomasza. Doskonale zakamuflowany populizm wrogiem nr 1.
Mirosław - 10-02-2020 04:03
Wiem, ten Pan dostał mało punktów i nie ma szans na wygraną. Ale jego głos poważnie brany jest przez dużą cześć polskich małych i średnich firm. I to oznacza, że tracą one szansę rozwoju, znajdowania lub wdrażania nowych rozwiązań i technologii. Jak na redaktora mieniącego się patriotą przedsiębiorczości to bardzo nieodpowiedzialnie.
Owliktuk - 09-02-2020 19:34
To "najciekawsza" bzdura
Plusquam - 08-02-2020 18:18
Ten pan wygłasza wiele opinii które mają pozór naukowych szczególnie w zakresie ekonomii i Polityki międzynarodowej chciałby uchodzić za autorytet i dlatego jego opinia nt klimatu jest tym bardziej szkodliwa.
Aga - 08-02-2020 16:33
Brak rzetelnej wiedzy, wyrażanie opinii nie poparte naukowymi argumentami

© Copyright 2018
Klimatyczna bzdura roku