TwojaPogoda.pl: złowieszcze wiatraki

(32 pkt.)

"Farmy wiatrowe miały ratować klimat, a go dodatkowo ocieplają" - artykuł pod tym dziwnym tytułem opublikował w minionym roku serwis TwojPogoda.pl. Redakcja zrelacjonowała w nim wyniki badań opublikowanych w Nature Climate Change, niestety przy okazji przeinaczając płynące z nich wnioski i dodając od siebie kilka bzdur. Jak można przeczytać w oryginalnej pracy, dotyczyła ona badania zjawisk lokalnych występujących w okolicach farm wiatrowych, a obserwowany wzrost temperatury przy powierzchni Ziemi najprawdopodobniej nie wynikał ze wzrostu ilości energii w atmosferze a tylko ze zmiany "miejsca jej pobytu" (wymieszania warstw powietrza o różnych temperaturach). Jak podkreślają autorzy badania, nie ma to wpływu na globalny klimat.

Kierując się najprawdopodobniej własną inwencją, redakcja podała też niewłaściwą wartość wzrostu średniej temperatury powierzchni Ziemi od rewolucji przemysłowej do dziś (z ostatniego raportu IPCC dowiemy się, że w latach 1880-2012 wzrosła ona o 0,85+/-0,2C) oraz uzupełniła doniesienie opisem tworzonych czasem przez wiatraki chmur przypominających smugi kondensacyjne. To ostatnie jest o tyle zabawne, że dodatkowe chmury na tej wysokości sprzyjają ochładzaniu a nie - ocieplaniu klimatu.

Uzasadnienia

FABIAN PURWIN - 28-01-2018 10:57
Wydaje mi się, jedną z ważniejszych bzdur.
Darek Dorosz - 25-01-2018 07:50
Za tym artykułem stoi głębsza sprawa. Lobby energetyczne, które poprzez min wykup tego typu portali próbuje sprawić wrażenie na odbiorcy, że świat naukowy jest podzielony w kwestii OZE. A że posuwa sie przy tym do takiej manipulacji pracą naukową jest już w najwyższym stopniu karygodne.
Aleksandr Karaś - 23-01-2018 08:02
Wiedzą ogólnodostępną jest fakt, że globalne ocieplenie to mit. Tak na prawdę zmiany pogodowe to spisek tych, którzy chcą abyśmy obawiali się o własne zdrowie i bezpieczeństwo. To oni wymyślili radykalizacje pogody, aby uwierzytelnić swoją teorię spiskową, jakoby klimat się zmieniał. Wiatraki produkują huragany, tornada, wiry morskie, krakeny. Dodatkowo tarcie pomiędzy rotorem wiatraka, a masztem wytwarza ciepło (pocierając dłonie jedna o drugą dzieje się to samo) i to właśnie dzięki temu nieznacznie wzrosła średnia temperatury.
Paweł Cyrankowski - 22-01-2018 17:14
PIĘKNE
Robert Marcinowicz - 22-01-2018 09:12
Portal Twoja Pogoda swoimi "orkanami" i ogólnym nastawieniem na pseudopogodowy tabloid pełen fake-news, powinien wygrywać wszelkie tego typu plebiscyty.
kenexgro123 . - 20-01-2018 12:06
Nagłówek piękny w swojej prostocie i absurdzie.
Tomek Przygoda - 20-01-2018 11:50
Jest przecież w internecie mnóstwo artykułów o tym, że prąd płynie do wiatraków w drugą stronę i to one powodują te wszystkie wichury i tornada. Coś w tym jest, gdy wiatrak pracuje wiatr zawsze wieje :D
Łukasz Sieligowski - 19-01-2018 14:32
dzięki tym " złowieszczym wiatrakom" niektóre kraje uzyskują niezależność energetyczną od innych źródeł nienaturalnych.
Arkadiusz Szarmach - 19-01-2018 13:53
W przypadku innych kandydatur autorzy wypowiedzi w większości po prostu powtarzali utarte w świadomości społecznej półprawdy/kłamstwa na temat klimatu, które większość odbiorców i tak kiedyś już słyszała, jednakże nie podpierali się przy tym źródłami. W tym przypadku zostało podane źródło danych i wszystko zostało opisane bardzo profesjonalnym językiem. Takie działanie jest niebezpieczne, ponieważ zawartość artykułu budzi zaufanie "bo mądrzy naukowcy w gazecie, której nie zobaczyłeś nigdy na oczy tak stwierdzili" - nie ma nawet opcji weryfikacji prawdziwości przedstawianych treści przez przeciętnego czytelnika - artykuł dostępny tylko przy wykupionym dostępie/odpowiednim proxy uczelnianym. Warto wspomnieć, że abstrakt nie ułatwia sprawy. Zasięg oddziaływania artykułu też jest spory - portal z prognozą pogody na drugim miejscu w Google pod hasłem "prognoza pogody", a po sprawdzeniu pogody czeka na nas clickbaitowy tytuł - pułapka zastawiona. Nie znam szerszej historii serwisu i prezentowanych przez niego treści i ufam, że była to jedynie pojedyncza wpadka wśród licznych artykułów. Mam nadzieję, że nominacja w tym konkursie nie odstraszy autorów serwisu, a zachęci do większej uwagi przy tworzeniu artykułów - Polska patrzy.

© Copyright 2018
Klimatyczna bzdura roku